News section header

14th September 2018 STARS OF THE WEEK

Please see below our "Stars of the Week" for this week:

Stars of the Week are nominated by staff for outstanding work in a particular subject:

Well done to:  

Mia Karkach - Maths

William Monks, Ryan Smith and Lennon Essom - Science

Nicole Bindon and Hannah Fleming - History

Jorja Crouch & Elise Pierce - Art

Harry White and Gracie Strang - Technology

Katie Allison, Ruby Fellows, Willow Lindbeck, Liam Covington and Ben Newton - PE

Oliver Boothby and Evie Horner - Performing Arts

Matthew Jacobs and Matthew Fuller - Textiles

Iona Crouch and Amy Breackenbury - MFL

Aimee Christie, Joanne Credland and Molly Irvine-White - Childcare

Rachael Hyke - Enrichment

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thomas Stewart

 

Khadijah Rasul

 

And Alanah Hobday

 

 

 

Riley Peacock, Keeley Blake, Sze Yuen Man, Ashley Betts,

Luke Senescall, Tom Lambert, Amelia Dickinson, Tasmin King,

Thomas Stewart and Liam Covington ...

For their involvement with the trip to Winterton Community Academy on 18th July as Anti-Bullying Ambassadors.

 

 

Bishop Grosseteste University Trip 16.07.19 - awards to:

- Calum Wood and Adam Gregory - presentation skills

- Justin Gray and Allanah Tinnie for IT skills

- Lydia Smith for tenacity and work ethic

- Brandon Smith for Leadership Skills

 - Oliver Miles, Kayleigh Ella, Kasey King, Maddy Dobbs, Katie Walker, 
   Harriet Dickinson and Luke Senescal for outstanding contributions 
   on the day

- Well done to the Yellow Team - overall winners on the day.